Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītiet sīkdatņu lietošanai šajā mājaslapā. Lasīt vairāk

Videonovērošanas un drošības sistēmu tirgus pēdējos 15 gados piedzīvo stabilu izaugsmi. Lielākā izaugsme notikusi Ķīnā, kas šobrīd ir vadošais drošības sistēmu patērētājs un ražotājs pasaulē, nodrošinot līdz pat 40 % no kopējā patēriņa. Līdzīga situācija vērojama arī mūsmājās, proti, drošības sistēmu izmantošana kļuvusi par neatņemamu biznesa ikdienas sastāvdaļu, un to izmanto aizvien vairāk uzņēmumu vadītāju un atbildīgo speciālistu. Stāsta Edgars Kazulis, drošības sistēmu eksperts, SIA Videoprojekts Baltija.

– Ko jūsu uzņēmums piedāvā lauksaimniekiem?
– Latvijā šobrīd vērojams stabils pieprasījums gan pēc analogajām, gan tīkla IP videonovērošanas sistēmām, ar nosacījumu, lai kamera nodrošina vismaz divu megapikseļu lielu attēla izšķirtspēju, kas atbilst attēla FullHD 1080p kvalitātei. Videonovērošanas kameru skaita palielināšanās gan uzņēmumos, gan valsts pārvaldē, kā arī mājsaimniecībās skaidrojama ar iedzīvotāju vēlmi pastāvīgi paaugstināt drošības līmeni. Videonovērošana ir viens no nozīmīgiem darba efektivitātes celšanas un kontroles mehānismiem.

Lauksaimnieki nav izņēmums – vēlme veidot drošu vidi uzņēmumā, kā arī vienuviet pārredzēt un kontrolēt visus īpašumus ir tas, ko lauksaimniekam ikdienā nodrošinām. Lauksaimniecības uzņēmumu specifika ir tāda, ka nereti saimniecības struktūrvienības ir sadrumstalotas un atrodas lielākā vai mazākā attālumā viena no otras – fermas, kaltes, mehāniskās darbnīcas, arī privātais īpašums. Izmantojot mūsdienu sakaru iespējas, savienojam šīs struktūrvienības kopā, lai tās būtu skatāmas saimnieka viedtelefonā vai datorā.

Mūsdienu plašās iespējas izmantot ātrgaitas internetu ir viens no galvenajiem faktoriem, kas veicinājis videonovērošanas izmantošanas strauju pieaugumu, jo iespējams pieslēgties kamerām no jebkuras vietas, kur vien pieejams internets. Tas ir ļoti ērti, jo arī mobilās ierīces piedāvā atbilstošu programmatūru un aplikācijas, lai kamerās notiekošo varētu skatīt no jebkuras vietas un vienmēr nodrošināties ar attālinātu klātbūtnes efektu savā brīvdienu mājā, uzņēmuma ražošanas cehā, saimniecībā vai jebkurā citā vietā.

Svarīgs faktors ātrai piekļuvei kamerām lauksaimniekam ir arī tāpēc, ka nereti kameras tiek komplektētas ar citām apsardzes sistēmām un tā vietā, lai slēgtu līgumu ar kādu apsardzes kompāniju, saimnieki izvēlas pieskatīt savus īpašumus paši – izmantojot mūsdienu tehniskās iespējas. Te kā piemēru var minēt klasisku situāciju – darba diena ir beigusies, un saimniecībā tiek aktivizēta siltuma sensoru apsardzes sistēma. Ja sistēma kādu iemeslu dēļ nostrādā un sensori fiksē teritorijā neatļautu kustību, saimnieks saņem īsziņu telefonā un nekavējoties var pieslēgties kamerām, lai novērtētu situāciju un izlemtu par tālāko rīcību.

– Kādi soļi lauksaimniekam jāsper, lai palielinātu drošību uzņēmumā?
– Tas ir fakts, ka uzņēmumi nolemj investēt sistēmas iegādē galvenokārt tāpēc, lai palielinātu drošību, kā arī darba efektivitāti uzņēmumā. Svarīgi uzsvērt to, ka videonovērošanas uzstādīšana tiešām ir investīcija, nevis izmaksas, jo vairumā gadījumu īsākā vai garākā termiņā sistēma sevi pilnībā atpelna. Sistēmas esamība un aktīva izmantošana uzņēmumā samazina potenciālos iebrukuma un zādzības draudus, darbojoties preventīvi, samazina zādzības, ko veic arī paši darbinieki, darba spēka dīkstāvi, nepareizu iekārtu ekspluatāciju utt., uzlabo darba drošību, palielina darba efektivitāti un ražīgo stundu skaitu. Summējot minētos un citus ieguvumus, videonovērošanas sistēma dod pozitīvu impulsu uzņēmējdarbībai un ir lielisks palīgs uzņēmuma vadītājam, jo palielinās kontroles mehānisms un notiekošo procesu pārskatāmība.

Plānojot videonovērošanas sistēmas iegādi, sākotnēji būtu jāsaprot trīs galvenās lietas – kāds ir videonovērošanas mērķis, ko tieši ir vēlēšanās redzēt un kontrolēt, kā arī cik daudz līdzekļu iespējams atvēlēt drošības sistēmai. Kad ir atbildēts uz šiem jautājumiem, nākamais solis būtu profesionāļa piesaiste, kurš palīdzētu izvēlēties gan sistēmas tipu, gan arī piemērotākos kameru modeļus, to izvietojumu uzņēmumā, datu glabāšanas veidu un apjomu, kā arī novērtētu esošās infrastruktūras stāvokli un iespējas to papildināt.

Kad eksperts ievācis nepieciešamo informāciju, tiek aprēķināta projekta vērtība, piedāvātas iekārtas un to izvēles pamatojums. Lai izvairītos no pārmērīgām cenām un labāk izprastu projekta pozīcijas, vēlams iecelt atbildīgo darbinieku vai pašam salīdzināt piedāvāto iekārtu cenas internetā, vai – vēl labāk – veikt cenu salīdzināšanu, uzaicinot arī kādu citu pakalpojuma sniedzēju sniegt savu piedāvājumu. Mūsu drošības eksperti veic klientu objektu apsekošanu un nosaka projekta vērtību bez maksas, tas attiecas gan uz vienkāršiem budžeta, gan uz augstas sarežģītības projektiem. To varam atļauties galvenokārt tāpēc, ka vienmēr mēģinām izprast katra klienta vēlmes un piedāvāt, kā arī pamatot tādu risinājumu, kāds klientam ir vispiemērotākais. Rezultātā tiek slēgts līgums, kura ietvaros notiek vienošanās par darbu veikšanas termiņu, apmaksas kārtību, garantijas un citiem nosacījumiem.

– Kādas kameras labāk izvēlēties?
– Pirms izvēlēties videonovērošanas kameru, kas gan ir tikai viena no sistēmas komponentēm, jāsaprot videonovērošanas mērķis un vajadzības. Piemēram, 100 m2 telpas novērošanai pietiks ar 1–2 kamerām, kas nodrošina piemēram 90 grādu leņķi, ar vai bez audio funkcijas, nakts redzamības iluminatoriem un kameras apvalku, kas paredzēts lietošanai iekštelpās, savukārt līdzīga izmēra ražotnei labāk izvēlēties kameras, kas paredzētas skarbākiem klimatiskajiem apstākļiem un ir ar labāku izšķirtspēju, ja nepieciešama lielāka detalizācija. Lauksaimniecības uzņēmumos galvenokārt tiek izmantotas klasiskā dizaina virziena kameras ar objektīvu, kas pieregulējams pēc vajadzības. Grozāmās jeb PTZ kameras ar optisko tuvinājumu vairāk izmanto pilsētu vajadzībām, bet arī pa kādai tiek uzstādītas saimniecības augstākajā punktā, piemēram, uz kaltes, visas teritorijas pārraudzīšanai.

Kameru izvietojumu izvēlas kopā ar speciālistu, jo no kameras novietojuma atkarīgs arī montāžas izdevumu apjoms un nereti loģisks kameru izvietojums var būtiski ietaupīt līdzekļus uz infrastruktūras izbūves rēķina.

Attiecībā uz kameru zīmoliem un modeļiem jāteic, ka tirgū vienmēr būs atrodami gan budžeta klases, gan premium klases produkti un pat pie viena ražotāja būs pieejami gan lētāki, gan dārgāki produkti. Tomēr mūsu pieredze rāda, ka nereti svarīgāks par pašu zīmolu ir izvēlētā produkta ražotāja pārstāvja piedāvātais serviss. Nav prātīgi iegādāties ASV dārgas kameras, kam Latvijā nav pārstāvja, kas spētu nodrošināt pienācīgu servisa apkalpošanu, garantijas remontu vai operatīvu produkta nomaiņu.

– Un kā ar ierakstu glabāšanu?
– Glabājot ierakstus, jāpievērš uzmanība datu drošībai. Atkarībā no klienta vēlmēm datus var ierakstīt vienlaicīgi, piemēram, divos cietajos diskos vai divās dažādās ierīcēs, kā arī izmantot mākoņpakalpojumus. Tāpat nopietni jāizvērtē datu ierakstu ierīces fiziskais novietojums. Ierīce glabājama slēgtā vai apsargātā, sausā, labi ventilētā telpā ar stabilu elektropadevi, t.sk. aizsardzību pret elektropārrāvumiem un pārspriegumiem (zibens). Tāpat ir būtiski iekārtām uzstādīt pietiekoši sarežģītus piekļuves datus un paroles ar sarežģītu burtu, ciparu un simbolu kombināciju. Ugunsmūris piekļuves iekārtām ir obligāts.

Tā kā aizvien vairāk piekļuves iespēju tiek nodrošināts no mobilajām ierīcēm – planšetēm un viedtālruņiem, svarīgi, lai arī tie būtu aizsargāti ar paroli. Attālinātas videonovērošanas gadījumā vai tad, ja dati tiek pārsūtīti uz mākoņplatformu, ierīces tiek pieslēgtas globālajam tīmeklim. Lai gan tīkla kameru dati tiek kodēti, arī šajā gadījumā īpaši svarīgi nodrošināties ar spēcīgiem piekļuves datiem.
Der atcerēties!
Uzņēmumi, kas Latvijā nodarbojas ar videonovērošanas sistēmu piegādi un montāžu, nereti piedāvā arī citas drošības sistēmas – sensoru un trauksmes signalizācijas, automātiskās ugunsgrēka atklāšanas sistēmas, piekļuves kontroles, apgaismojuma sistēmas, kā arī vājstrāvu tīklu montāžu, apkalpošanu, datoru un to perifēro iekārtu piegādi, apkalpošanu u.c.
Dažkārt klienti kļūdaini uzskata, ka kamera ir vienīgais, no kā sastāv videonovērošanas sistēma. Nenoliedzami, kamera ir būtiska sistēmas sastāvdaļa, taču bez tās pastāv un ir nepieciešamas arī citas būtiskas komponentes.
Lai gan liela daļa kameru ir aprīkotas ar nakts redzamības iluminatoriem, tie pilnvērtīgi nevar aizstāt dienas gaismu vai mākslīgo apgaismojumu, tāpēc, ierīkojot videonovērošanu, ir vērts padomāt arī par atbilstošu apgaismojumu, lai kameru darbība būtu maksimāli efektīva. LED apgaismojums kombinējams ar tumsas vai kustību sensoriem.
Tā vietā, lai izvēlētos uzstādīt slēpto kameru, kas patiesībā nav likumīgi, iesakām uzstādīt redzamu un kvalitatīvu videonovērošanas un drošības sistēmu, izvietot paziņojumus labi redzamās vietās un nekautrēties pastāstīt apkārtējiem, ka sistēma ne tikai ir uzstādīta, bet arī tiek intensīvi lietota – cēloņu likvidēšana ir efektīvāka nekā cīņa ar sekām.
Izvēloties sadarbības partneri, vēlams noskaidrot, vai kompānija, kas piedāvā uzstādīt minētās sistēmas, ir licencēta likumā noteiktajā kārtībā un vai tai ir tiesības nodrošināt sistēmas projektēšanu, montāžu un garantijas apkalpošanu.
Ir būtiski slēgt līgumu pirms darbu uzsākšanas un noskaidrot, vai līguma ietvaros klients tiks nodrošināts ar tehnisko dokumentāciju, atbilstošu garantiju. Juridiskām personām sistēma jāsagatavo lietošanai atbildoši Vispārīgajai datu aizsardzības regulai (GDPR).
Nevajadzētu kautrēties arī prasīt atsauksmes uzņēmuma klientiem, jo tirgū ir daudz uzņēmumu, kas piedāvā uzstādīt drošības sistēmas, tomēr nereti to profesionalitāte ir apšaubāma un solītā ilgtermiņa sadarbība var beigties brīdī, kad nepieciešama pirmā sistēmas apkope vai kļūdas risinājums.

Intervija publicēta žurnālā Saimnieks 2018. gada decembrī.
autors: Anda Purviņa
avots: saimnieks.lv

 

Jūs varētu interesēt:

Kontrolēs atkritumu novietnēs notiekoši Iecavā

Iecavā kontrolē atkritumu novietnēs notiekošo

23.septembrī 2021

Pilsētas, Risinājumi

Nepilnu divu mēnešu laikā pie četrām atkritumu konteineru novietnēm Iecavas centrā ierīkotas videonovērošanas kameras. To paredzēja 13. augustā noslēgtais līgums starp Iecavas novada pašvaldības administrāciju un uzņēmumu SIA «Videoprojekts Baltija» par kopējo līgumcenu 4 900,00 eiro (ar PVN). Augstas izšķirtspējas kameras un bezvadu datu pārraides ierīces tika ierīkotas pie atkritumu konteineru novietnēm Tirgus ielā 3, …

Ugunsdrošības Risinājumi

Ugunsdrošības sistēmas nozīme biznesā

08.septembrī 2021

Piedāvājumi, Risinājumi

Uzņēmējdarbībā rūpēties par ugunsdrošību nozīmē, pirmkārt, rūpēties par savu darbinieku un klientu drošību un, otrkārt – par īpašuma, iekārtu, resursu un biznesa nepārtrauktības drošību. Tāpēc ir svarīgi pēc iespējas samazināt ugunsgrēka risku rašanos. Ugunsdrošība ir katra darba devēja ne tikai likumīgais pienākums, ko nosaka normatīvie akti, bet arī sociālā atbildība un praktiska uz efektivitāti vērsta …

Videoprojets iIcava

Būtiski paplašināta Iecavas videonovērošanas sistēma

22.jūnijā 2021

Pilsētas, Reģioni

2021. gada aprīļa beigās lietošanā nodota videonovērošanas sistēma – 32 jaunas videonovērošanas kameras un monitoringa centrs ar specializētu analītikas programmatūru. 21 kamera ierīkota pašvaldības izglītības iestādēs gan ārpusē, gan iekštelpās, lai nodrošinātu  uzraudzību un kārtību, kā arī 11 kameras ierīkotas uz galvenajiem skolēnu pārvietošanās maršrutiem pa Iecavas ielām. Uzstādīti dažādi kameru veidi. Virziena kameras uzstādītas …